Jakých chyb byste se měli vyvarovat při instalaci bezdrátového zvonku?
Rozvoj technologií umožňuje vytvářet stále modernější řešení, která vám usnadní život a zvýší vaši bezpečnost. Jedním z příkladů takových řešení jsou bezdrátové zvonky s kamerou a ovládáním hlasitosti. Dobrý bezdrátový zvonek se velmi snadno instaluje, ale lze udělat několik chyb, které mohou narušit jeho správnou funkci. Jaký bezdrátový zvonek si vybrat a jakých chyb se při instalaci a konfiguraci vyvarovat?
Jak vybrat správný bezdrátový zvonek?
Bezdrátový venkovní zvonek je funkční a moderní řešení, které nevyžaduje elektroinstalaci. Stojí samozřejmě o něco více než ten klasický, ale vyplatí se utratit více – především za pohodlí. Zvonek by měl být vždy přizpůsoben technickým podmínkám panujícím na nemovitosti a v domě a zohlednit i vaše potřeby. Rozdíly mezi modely se týkají rozsahu, typu napájení, parametrů a funkčnosti. Existují zvonky na baterie, bezbateriové zvonky, zvonky s různými dosahy a zvonky s kamerou. Za pozornost stojí i další funkce.
Upozorňujeme, že se jedná o bezdrátový venkovní zvonek, proto je nejlepší zvolit vodotěsný bezdrátový zvonek. Většina má vodotěsný standard IP44. Nejedná se však o nejvyšší úroveň a stojí za to pokusit se ji dostat ještě výš nebo poskytnout adekvátní ochranu před deštěm. Za pozornost stojí i doplňkové funkce, jako je ovládání hlasitosti, volba melodie nebo světelné signály. Tato poslední funkce je užitečná, když potřebujete ztišit vyzvánění nebo pro neslyšící.
Jak vybrat správný model zvonku pro vaši bránu?
Existuje několik typů bezdrátových zvonků. Který z nich je nejlepší, záleží na vzdálenosti od brány k domu a vašich potřebách. Lze rozlišit následující modely zvonů:
- bezdrátový bránový zvonek s velkým dosahem - zvonek se skládá z vysílače a přijímače a dosah je maximální vzdálenost, na kterou je lze od sebe umístit. Dosah zvonu ovlivňuje jeho správnou funkci a navíc i bezporuchový provoz. Cenově nejatraktivnější zvony mají dosah jen několik až desítek metrů. Ty za průměrnou cenu mohou mít dosah několik desítek metrů. 100 m je již standardem. Ty nejdražší a nejpokročilejší mají dosah několik set metrů.
- bateriový zvonek – funguje bezdrátově a připojení k napájení vyžaduje pouze domácí přijímač. Vyžaduje však zakoupení a výměnu baterie samostatně, pokud se nerozhodnete pro dobíjecí baterii, kterou vyjmete a nabijete.
- bezbateriový zvonek – jedná se o dražší, ale mnohem pohodlnější řešení než zvonek na baterie. Funguje tak, že přeměňuje mechanickou energii na elektrickou energii. Stisknutím zvonku předáme trochu kinetické energie, která se přemění na elektrický impuls a vysílač vyšle signál do přijímače. Takový zvon s dosahem až 100 m stojí přibližně 100-200 PLN, takže je relativně levný.
Jaké chyby se nejčastěji dělají při instalaci bezdrátového zvonku?
Instalace bezdrátového zvonku je velmi jednoduchá. Postupujte podle pokynů. Vysílač by měl být instalován v blízkosti brány a přijímače v domě, kde musí být zapojen do zásuvky. Instalace může být invazivní nebo neinvazivní. Neinvazivní je nejjednodušší, protože využívá montážní pásku. Invazivní naproti tomu vyžaduje vrtání otvorů a montáž pomocí rozpěrných kolíků.
Jaké chyby lze udělat? Nejčastěji je to příliš velká vzdálenost mezi prvky. Nelze překročit dosah zvonku. Častou chybou je navíc jeho instalace na místa, kde jsou překážky – silné stěny nebo kovové dveře. Před trvalou instalací zvonku je nejlepší vyzkoušet dosah a funkci zvonku. Nezapomeňte také chránit vysílač před deštěm. Nedostatečná ochrana může mít za následek selhání, pokud není dostatečná voděodolnost.
Proč můj bezdrátový zvonek nefunguje? - Co zkontrolovat?
Po instalaci je ještě potřeba aktivovat a nakonfigurovat zvonek. Výběr melodie a hlasitosti není všechno. Aby zvonek správně fungoval, musíte spárovat vysílač s přijímačem, aby přijímač mohl přijímat signál.
Spárování lze provést po výběru melodie. Když se přijímač rozsvítí a zazvoní pro potvrzení uložení nastavené melodie, zařízení se spárují. Někdy může dojít k náhodnému zrušení párování zařízení. Poté je musíte znovu spárovat.
Jaké chyby můžete udělat? Nastavte melodii na příliš hlasitou nebo příliš tichou. Proto se vyplatí nejprve připojit přijímač doma, poté spárovat zařízení a před trvalou instalací vysílače na bránu vyzkoušet nastavení, zda jsou vhodná.